Tučňák Patagonský
Tučňák Patagonský
Tučňák spolu s ledním medvědem je nejznámější a asi neoblíbenější zvíře, které si člověk vybaví, když si představí ledovce.
Popis
Je to druhý největší tučnák na světě. Běžní lidé si ho mohou snadno splést s tučnákem císařským, avšak tučnák císařský je větší. Tučnák patagonský může vážit 15– 21 kg a dorůstat až 95 –112 cm. Má dlouhý ostrý zobák, zespodu jasně oranžoví, z vrchu temně černý. Hlavu má také černou a na týlu z každé strany žlutooranžovou skvrnu. Záda, křídla i ocas má šedostříbrné. Břicho a hruď, má zářivě bílou s úzkým černým lemem, oddělující břicho od zad.
Potrava
Živí se hlavně rybami, korýši a hlavonožci, které loví v moři, potápí se do hloubky až 70 m.Je to výborný plavec, protože ve vodě vidí mnohem lépe, než na souši. Největším nepřítelem tučňáka patagonského je tuleň leopardí.
Výskyt
Vyskytuje se ve velkých koloniích na ostrovech Jižní Georgie, Kergueleny, Marion, Macquarie a Crozetově souostroví.
Rozmnožování
Tučnák patagonský si nestaví hnízdo. Při námluvách láká samec samici vzpřímeným postojem a vysokým troubením. Pokud samec samici zaujme natolik, že by se s ním chtěla spářit, následuje samce, který radostně hýbe hlavou ze strany na stranu. Samice snáší jedno vejce, které po snešení dokutálí samci, který si jej nahrne na nohy a přikryje kožním záhybem, kde ho zahřívá. Samice zatím shání potravu, vzhruba po týdnu se rodiče vystřídají. Po 8 týdnech se líhne mládě. Mládě má hnědé prachové peří, které se mu na zimu změní na druhé, během toho musí přibrat 11kg, aby přežil. Rodiče ho zahřívají dokud nebude samo schopno regulovat teplotu svého těla.